LSC-O to Confer More Than 230 Degrees at Spring Commencement

Lamar State College-Orange is set to confer more than 230 degrees, certificates and awards at Spring Commencement on May 18 at the Lutcher Theater at 7:00 p.m. Graduates are listed below according to hometown and degree earned.

Associate Degrees:

Beaumont: Coya Alecia Garrett, liberal arts; Gerald Jabbar Cox, process operating technology; Fatima Yanely Douglas, Roydrek Shawn Jackson, Aaron Joseph Lockard, Alisha Kay Prevost, Raushihah Thornton Robertson, Maria Barbosa Velazquez, upward mobility nursing.
Bridge City: Patty Collins, business; Courtney Marie Glidden, communications; Scott Randall King, Miranda Nicole McClure, Bonnie Tibbs Thierheimer, liberal arts; Krystal Ann Sunderland, Elaine Trammel, medical office professional; Scherrie Elaine Wiebe, sociology; Angela Burch Guyote, Lisa Freeman Rigler, upward mobility nursing.
Buna: Stephanie Norelle Valentino, liberal arts; Stormie Haygood Sammons, teaching 1; Meghan Christine Welborn, teaching 2; April Marie Williams, upward mobility nursing.
DeQuincy, La.: Mistie Guy Meaux, Cassandra Kay Mericle, Mary Lavergne Pierce, upward mobility nursing.
Evadale: Brittany Nicole Odom, upward mobility nursing.
Groves: Anthonya Marguerite Tripet, medical office professional; LeAnn Stephenson Gonzales, Jeana Danette Norton, upward mobility nursing.
Kountze: Brittany Michelle Courts, Amanda Rutledge Weeks, upward mobility nursing.
Lafayette, La.: Barbara Allen Roberts, upward mobility nursing.
Lake Charles, La.: Kayla Desadier Lacomb, Demetre Duhon Mathews, Dawn Marie Mathis, upward mobility nursing.
Leesville, La.: Linda Youngblood Dowden, upward mobility nursing.
Merryville, La.: Jennifer Franks Cooley, upward mobility nursing.
Nederland: Truc-Ly Thi Nguyen, Amanda Lynn Robertson, upward mobility nursing.
Newton: Angela Marie Jackson, upward mobility nursing.
Orange: Sarah May Coffey, Megan Elaine Mumbach, Garyth Wesley Rawls, Jennifer Lynn Watson, business; Michael Aaron Pelfrey, Whitney Lorine Schoenberg, business management; Myoshi Christine Price, communications; Thurston Louis Ackerman, Ashley Fuller Greiner, Joshua O’Niell Lemoine, criminal justice; James Bland, Joseph Daniel Catano, information technology support; Thurston Louis Ackerman, Ashley Fuller Greiner, criminal justice, liberal arts; Matthew Dale Cooper, liberal arts, natural science; Debra Linscomb Horton, Amy Marie Pattillo, liberal arts; Melissa Sharp Menard, medical office professional; Justin Michael Pittman, natural science; Jack Robinson Calloway, industrial technology, process operating technology; Travis Andrew Benoit, Michael Wayne Coleman, Chaquetta T’Shay DeClouet, Cornelius Demond Gant, Anthony Joel Garza, Thomas Hoang Le, Bretlin William Toler, process operating technology; Justin Chase Dillion, process technology; Tina Marie Andrews, Rose Ann Talbert, sociology; Tracy Neal, teaching 1; Trena Vincent Arceneaux, Korri Blair Norwood, teaching 2; Ryan Maxfield Anderson, Dolly Berry Arceneaux, Charlotte Marie Archer, Torey Anne Carpenter, Patricia Sasser Greer, Rebekah Ruth Hoffpauir, Jennifer Roxanne Jacobs, Lisa Sweeney Killian, Shannon Rae Lane, Kimberley Brown Marcontell, Lori Rene’e Pomonis, Bealynda Trahan Walsh, Brandon Mark Welch, Brittany Michelle Welch, Kathryn LeBleu Welch, upward mobility nursing. 
Orangefield: Patricia Burke, information technology support; Amanda Hollier Reynolds, Heather Faye Woods, teaching 1.
Port Arthur: Vi Thuy Dinh, Mona Arrie Foots, Ashley Rene’ Gray, Tiffany Monique Hatch, Kayla Sade’ McGary, Frances Elizondo Ralda, Francisco Javier Rivas, Khalidah Bint-Faaruwg Thomas, upward mobility nursing.
Port Neches: Mitchael Wade Flowers, Joshua Lee Gregg, upward mobility nursing.
Ragley, La.: Melissa Hobgood Hernandez, upward mobility nursing.
Silsbee: Melissa Graham Ingram, Kristin Renee Long, Haley Manchac, upward mobility nursing.
Sour Lake: Ginger Lee Coburn, upward mobility nursing.
Sulphur, La.: Jessica Bagley, Angel Renee Goodrich, Andrew James Vallery, upward mobility nursing.
Vidor: Cori Sue Griffis-Saunders, business management; Carroll Barnwell Blackmon, teaching 1; Ryan Mathew Daigle, Amber Leigh Domec, Cherisse Sue Stevenson, Staci Ratcliff Vann, upward mobility nursing.
Vinton, La.: Joseph Emery Hardy, process operating technology; Amy Danielle Bickham, upward mobility nursing.
Westlake, La.: Kathy Sykes Shepherd, upward mobility nursing.
Winnie: Tamara Nicole Royer Vandiver, upward mobility nursing.

Certificates of Completion:

Bridge City: Lisa Marie Pickering, business management accounting; Krystal Ann Sunderland, medical administrative assistant, medical office assistant; Christopher Frank King, pharmacy technology; Bryan James Armand, process technology; Tyler Shea Ladner, safety health and environment; George Martin Egan V, vocational nursing.
Buna: Catherine Rachal Hohmann, medical transcriptionist.
Call: Cassie KyAnn Reeves, medical office assistant.
DeQuincy, La.: Danny Jermol McClain, information technology support assistant.
Groves: Antonya Marguerite Tripet, medical administrative assistant, medical office assistant.
Kirbyville: Jennifer Leigh Ford, medical administrative assistant; Alicia Marie Gray, medical office assistant, medical transcriptionist.
Lumberton: Chelsea Sue Croaker, business management.
Orange: Jami Wilburn Murphy, business management, entrepreneurship; Sarah May Coffey, Michael Aaron Pelfrey, Whitney Lorine Schoenberg, Derek James Trahan, business management; James Bland, Joseph Daniel Catano, Sherrie Lynn Willoughby, Cisco network specialist, information technology support assistant;  Victoria Leona Alleman, Tanner William Bates, Kevin Lee Brasher, Kristopher Wayne Harrison, Kendrick Hebert, Cisco network specialist; Thurston Louis Ackerman, criminal justice, criminal justice corrections; Debra Linscomb Horton, general studies; Melissa Sharp Menard, medical administrative assistant; Amy Marie Pattillo, Shelby Rene’ Poole, medical office assistant; Latitta Chantell Waggoner, medical office assistant, medical transcriptionist; Angela Brackens Brown, Maribel Candia, Courtney Raevonne Chatman, Monisha Patel, pharmacy technology; Michael Wayne Coleman, Chaquetta T’Shay DeClouet, Ashley Danielle Dyer, Anthony Joel Garza, Thomas Hoang Le, Bretlin William Toler, process technology; Jack Robinson Calloway, safety health and environment.
Orangefield: Patricia Burke, information technology support assistant.
Port Neches: William Earnest Paul Kempf II, medical office assistant; Deven Michelle Portier, vocational nursing.
Starks, La.: Cynthia LaRee Foster, pharmacy technology.
Sulphur, La.: Leigh Ann Andrepont, medical office assistant; Candy Vincent Casteel, pharmacy technology.
Vidor: Cori Sue Griffis-Saunders, business management accounting; Nathaniel Allen Bailey, Cisco network specialist.
Vinton, La.: Jessica Broussard Porter, business management; Jessi Dionne Waite, medical office assistant; Jacquelyn Paige Tidwell, medical transcriptionist; Joseph Emery Hardy, process technology.

Institutional Awards:

Bridge City: Krystal Ann Sunderland, medical office receptionist.
Call: Cassie KayAnn Reeves, medical office receptionist.
Groves: Antonya Marguerite Tripet, medical office receptionist.
Orange: Marcelino Pachuca IV, EMT-Basic; Thurston Louis Ackerman, April Crooks McGhen, forensic science; Shelby Lee Ancelot, Brandi Henry Garcia, Ambre Mae Guillot, Maranda Nicole Key, Eyvonne Marie Lewis, Melissa Sharp Menard, Amy Marie Pattillo, Latitta Chantell Waggoner, medical office receptionist; James Allen Lang, web design/multimedia.
Orangefield: Patricia Burke, web design/multimedia.
Port Neches: Terrell Wayne Ross, EMT-Basic.
Vidor: Jessica Marie Fountain, medical office receptionist. 
Vinton, La.: Jacquelyn Paige Tidwell, Jessi Dionne Waite, medical office receptionist.