LSC-O to Confer More Than 145 Degrees, Awards at Summer Commencement

Lamar State College-Orange will confer more than 145 degrees and awards at the summer commencement ceremony on Aug. 12 at the Lutcher Theater. LSC-O’s summer graduates, listed according to degree earned and hometown, are:

Associate Degrees:

Arlington: Christina Ami Davila, natural science.
Austin: Robyn Delcia Boudreaux, liberal arts.
Beaumont: Stanley Joseph Guillory, industrial technology.
Bridge City: Holly Tabetha Morgan, business; Jenifer Annette Shafer, criminal justice; William Michael Goins, industrial technology; Lyndsay Beth Murchinson, liberal arts; Kaley Renee Patnaude, Wendi Lee Welch, teaching 1; Sheila Michelle Lansdale, teaching 2.
Buna: Misty Brunner, upward mobility nursing.
Lake Charles, La.: Latonya Trotter Ledet, upward mobility nursing.
Orange: Morgan Bradley James, business, business management; Stephen Eric Scarborough, business management; Derrick Ray Bufford, industrial technology; Cory Wayne McCarver, Sally Hennigan Tootle, liberal arts; Rose Guin Hennigan, medical office professional; Amber Nicole Deranger, natural science; Ty Anthony Sonnier, process technology; Rachel Anne Reed, teaching 1; Christi Johnson Harris, John Erick Mitchell, Whytnee Jo Shattuck, teaching 2; Kendra Ferretti Gray, Yvonne Rosas Russell, upward mobility nursing.
Vidor: Rebekah Musslewhite Richoux, business; Christina Chuba Johnson, industrial technology; Joshua David Goss, Brandi Darlene Wilhelm, liberal arts.
Vinton, La.: Lee Groggan III, information technology support specialist; Stefanie Cameron Curran, teaching 1; Micheal Andrew Richard, teaching 2.

Certificates of Completion:

Anacoco, La.: Jack Robinson Calloway, process technology.
Beaumont: Stanley Joseph Guillory, process technology; Shantel Monique Doffoney, Jessica Dowling, Leobelo Bueno Eugenio III, Karen Tantzen McKinley, Jodie Nicole Pawlikowski-Cason, Sharon James Taft, Kendall Denese Williams, vocational nursing.
Bridge City: William Michael Goins, process technology; Patricia Shirey Anders, Logan Dane Bonds, vocational nursing.
Bonwier: Velma Lynette-Renee Gibson, vocational nursing.
Buna: Rustie Denise DeLome, Danielle Vaurice Gilchriest, dental assisting; Holly Ann Marshall, vocational nursing.
Call: Rachael Collins Wilson, vocational nursing.
DeQuincy, La.: April Jordy Arnold, Jimmie Keeton Hyatt, Jennifer Dowden Jones, Jonathan Anthony Parker, Julia Dyson Pettifield, vocational nursing.
Fred: Crystal Michelle Burnett, vocational nursing.
Groves: Leanne Nicole Bleakley, dental assisting.
Iowa, La.: Michelle LeJeune Rhodes, vocational nursing.
Jasper: Lesa Scott Reaves, vocational nursing.
Kirbyville: Kaci Latrail Okun, dental assisting; Rachel Suzanne Terrell, Erica Horton Walters, vocational nursing.
Kountze: Sherri Beaber Allen, Mikaela Elizabeth Brown, vocational nursing.
Lake Charles, La.: Pamela Phillips Ash, Terrie Antoinette Babineaux, Kenyetta Michelle Brooks, Tashena Florine Idom, Jessica Marie Jones, Jessica Anne Kingsley, Becky Ann Odum, Tameka LaSaun Williams, vocational nursing.
Lumberton: Ashley Anne Livingston, vocational nursing.
Mauriceville: Becky Frederick, vocational nursing.
Nederland: Damian Isaac Smith, Ashley Goddard Tucker, vocational nursing.
Orange: Jacqueline Irvine Gabriel, business management accounting, entrepreneurship; Stephen Eric Scarborough, business management accounting; April Crooks McGhen, criminal justice, criminal justice corrections; Mary Ann Hamilton, Chelsie Lynn Hoffpauir, Ashlee Roddy Leonard, Doree Marie Lormand, Ashley Noelle Mayeux, Alysia Ann Silva, dental assisting; Morgan Bradley James, entrepreneurship; Rose Guin Hennigan, medical office assistant; Derrick Ray Bufford, process technology, safety health environmental; Jessica Nicole Anderson, Amber Hammond Arney, Janie Marie Arnold, John Michael Beard, Delores Desire’e Constantine, Kelsee Godeaux Davis, Sarah Marie English, Kylee Danae Gibbens, Jessica Weeks Graham, Gwendolyn Ann Jackson, LaToya De’Shawn Lewis, Richard Lee Lunsford, Danielle Elise Manuel, Antramese Robinson Monroe, Laci Dawn Piazza, Jeff Pollock, Kelly Landry Rashall, Monica Michelle Richardson, Teresa Elizabeth Sepulvado, Ashley Lynn Ulbrich, Cynthia Wagner Wedekind, Dora Leah Williams, Jessica Nicole Worthy, vocational nursing.
Port Arthur: Lana Watson Green, Katie-Lynn Lavada Griffin, Darlene Jones, Wreneshia Loyd, Lakeisha Danielle Shepherd, Dalesia Ashan’te Wright, vocational nursing.
Silsbee: Crystal Renee Terry, dental assisting; Sonni Lin Ratcliff, Emily Anne Stutts, Cynthia Green Thomas, vocational nursing.
Sulphur, La.: Lindsey Kay Belcher, Madison Lee West, dental assisting; Dominique DeMaria Jasmine, Tina Marie Jenkins, Rebecca Lynette Racca, vocational nursing.
Vidor: Samantha Stringfellow Plunkett , Brittany Lochelle Wilson, dental assisting; Christina Chuba Johnson, process technology, safety health environmental; Mary Garza Denton, Carrie Durham Gilmore, Audree Chesser Long, Amanda Kristine Naples, Tiffany Gorby Roehm, Ashley Nicole Wilson, vocational nursing.
Vinton, La.: Jennifer Holbrook Hare, Colby Ryan Thibodeaux, vocational nursing.
Westlake, La.: Brittany Leeann Bryan, Delecia Lakia Eaglin, vocational nursing.

Institutional Awards:

Orange: Jacqueline Irvine Gabriel, medical office receptionist.
Vinton, La.: Patrick Lee Matchette, EMT-Basic; Colette Michaela Gaudet, medical office receptionist.