LSC-O to Confer More Than 100 Degrees
at Fall Commencement

Lamar State College-Orange is set to confer more than 100 degrees, certificates and awards at Fall Commencement on Dec. 16 at the Lutcher Theater at 7:00 p.m. Graduates are listed below according to hometown and degree earned.

Associate Degrees:

Beaumont: Kendra Lynette Thomas, liberal arts, sociology; Tania Jazmin Castelan, teaching 1.
Bridge City: Dean Edward Meyer, industrial technology; Sunny Harvey Wright, medical office professional; Dale Arthur Armand, natural science; Colton Joseph Gereau, process technology.
Buna: Elizabeth Simmons Boudreaux, criminal justice; Sarah Kathleen Sweat, teaching 1.
Call: Scott Riley Laudano, liberal arts.
Deweyville: Amber Lyn Geer, liberal arts, sociology.
Lake Charles, La.: Michelle Monique White, criminal justice, liberal arts; Quincy Nathaniel Orsot, information technology support specialist; Latreza Gradney Williams, medical office professional.
Lumberton: Dana Kay Weber, teaching 2.
Nederland: Kathryn Kendrick Sandoz, medical office professional.
Orange: Whitney Kristen Jones, Samantha Ann Smart, Connie Joyce Smith, business; Claudette Marie Owens, business management; William Charles Hannan, communications; Gregory Mondell Phillips, computer science; Logan Thomas Holland, criminal justice; Timothy John Hanson, Cindy Kaye Wyles, information technology support specialist; Jessica Anderson, Tasha Shavon Brewer, Emily Rae Carter, Demetria Lynn Cleveland, Rachel Roberts Dartez, Roberta Willeford Gomez, Kelsey Ann Hutchison, Jennifer Graham Kay, Scott King, Ellen Bennett McClelland, Troy Michael Rogillio, Jessica Ralene Self, liberal arts; Chris Sonnier, natural science; Christine Janet Abbott, Stephanie Broussard Blackburn, Caitlen Marie Simon, Kelby Simpson, teaching 1.
Orangefield: Ashley Meaghan Moore, liberal arts; Courtney Bellard, medical office professional.
Port Arthur: Ashley Meaghan Moore, liberal arts; Loretta La’Shelle Cockrell, medical office professional.
Vidor: Rebecca Smith Reddoch, business management; Jerry Ralene Christiansen, Johnnie Smith Lawson, liberal arts; Kathy Irene Dowell, pharmacy technology; Alicia Whitman, teaching 1.

Certificates of Completion:

Baytown: Alicia Phillip, vocational nursing.
Beach City: Lydia Elizondo, vocational nursing.
Beaumont: Amanda Christine Powell, dental assisting; Gerald Jabbar Cox, process technology; Shawneque Renee Brown, Donna Ieans Chachere, Catherine LaTasha Jackson, Shawmain Shantalle Shello, Teresa Thompson, vocational nursing.
Bon Wier: Velma Lynette Gibson, vocational nursing.
Bridge City: Sunny Harvey Wright, medical administrative assistant; Karen Linder Green, medical transcription; Colton Joseph Gereau, process technology; Dean Edward Meyer, process technology, safety health and environment; Sarah Dane Broussard, vocational nursing.
Buna: Elizabeth Simmons Boudreaux, criminal justice, criminal justice corrections; Dakota Charles Blessing, Camie Leah Creel, dental assisting; Jessica Lynn Blakeley, Melissa Ann Leblanc, Jake Davis Nolan, vocational nursing.
DeQuincy, La.: Trolinda Kay Arrant, Kayla Ann Fruge, Terra Jeanette McDonald, vocational nursing.
Deweyville: Alma Stewart, medical office assistant; Sharessa Renee’ Linscomb, vocational nursing.
Groves:  Jessica Nichole Firestone, vocational nursing.
Jasper: Kelsie Michelle Smith, dental assisting.
Kirbyville: Theresa Brianne Jacobson, dental assisting.
Kountze: Ashlee Edwards Ambercrombie, vocational nursing.
Lake Arthur: Rachel Ann Sellers, vocational nursing.
Lake Charles, La.: Miosha Bias, Cisco network specialist; Quincy Nathaniel Orsot, information technology support assistant hardware/networking, information technology support assistant software/development; Latreza Gradney Williams, medical office assistant; Daniele Monique Bazile, Miranda Kaye Gospodarek, pharmacy technology; Terrie Babineaux, Nekia SheRae Griffin, Ashley Antionette Montgomery, Nikki Williams Talbert, Marchara Shiree’ Thompson, Micah Aaron Williams, vocational nursing.
Lumberton: Stephanie Diane Charrier, vocational nursing.
Nederland: Kathryn Kendrick Sandoz, medical administrative assistant, medical office assistant; Damian Isaac Smith, Ashley Lynn Ulbrich, vocational nursing.
Orange: Milana Gillian Bell, Claudette Marie Owens, Georgia  Bridgers Willhite, business management accounting; Amanda Lloyd Keaton, criminal justice, criminal justice corrections; Katie Lynn Gerard, Amber Donielle Major, Leticia Moreno, dental assisting; Claudette Marie Owens, entrepreneurship; Timothy John Hanson, information technology assistant hardware/networking, information technology support assistant software/development; Bonnie Gregorie, Lakeisha Antoinette McLee, Tommie Schualla White, Brenda Alexander Wilkerson, medical office assistant; Travis Andrew Benoit, Justin Chase Dillon, William David Rucks, process technology; Jill Moody Carlin, Erica Renee’ Chisem, Britni Collins, Sarah Marie English, Sonya Marie Fuselier, Heather Taylor Ibarra, Jenny Ellen Menard, Bridgette Mickle, Brittany Danielle Owens, Peggy Mast Parsons, Yasira Phillips, Sarah Kate Rawls, Jolonda Rhines, Michelle Chippa Simmons, Belinda Horn Smith, Amanda Michelle Thormer, Sharon Elizabeth Wilson, vocational nursing.
Orangefield: Courtney Bellard, medical administrative assistant; Amy LaRae Wiggins, vocational nursing.
Port Arthur: Loretta La’Shelle Cockrell, medical administrative assistant, medical office assistant; Chiquita Kasmira Martin, Crystalynn Deshaun Roberts, pharmacy technology; Anitral Lewis Edwards, Nickademous Gallow, Lana Watson Griffin, Oanh Thi Ngoc Hoang, Marlease JaNa’e Jaco, Darlene Jones, Christy Lynn McCreary, Angel Rogers, Jennifer LeAnn Sheffield, vocational nursing.
Port Neches: Holley Kent, vocational nursing.
Silsbee: Satin Kelly, Misti Cole Montalvo, Cynthia Green Thomas, vocational nursing.
Starks, La.: Marla Bussell LeLeux, vocational nursing.
Sulphur, La.: Shawntel Alleman, Candice Renee’ Cryer, Ashley Renee’ Guillory, Callie Ann Qualls, vocational nursing.
Vidor: Rebecca Smith Reddoch, business management accounting, entrepreneurship; Linda Ketchey, medical office assistant; Brittany Elizabeth Dubose, Tamela June Eastwood, Courtney Ann Geer, Amber Nicole Hornbuckle, Kara Leighan Mansfield, vocational nursing.
Vinton, La.: Jessi Dionne Waite, medical office assistant; Richard Shelton, safety health and environment.

Institutional Awards:

Beaumont: Alicia Marie Gray, medical office receptionist.
Bridge City: Cassie Rae Carr, medical office receptionist.
Deweyville: Alma Stewart, medical office receptionist
Lake Charles, La.: Latreza Gradney Williams, medical administrative assistant; Miosha Bias, medical office receptionist.
Nederland: Kathryn Kendrick Sandoz, medical office receptionist.
Orange: Lisa Abshire Pard, Krystal Louise Ramirez, Cammie Manshack Vincent, EMT Basic; Logan Thomas Holland, forensic science; Kimberly Ann Kelley, Maranda Nicole Key, Shelby Rene’ Poole, Katie LaRee Risinger, Brenda Alexander Wilkerson, Jenny Myers Wolfford, medical office receptionist.
Port Arthur: Melanie Moore, medical office receptionist.
Port Neches: William Paul Kempf II, medical office receptionist.
Sulphur, La.: LaTonya Ann Parker, medical office receptionist.
Vidor: Jessica Rose Dougherty, Brittany Nichole Lewis, EMT Basic.
Vinton, La.: Jessi Dionne Waite, medical office receptionist.